Кафедра розміщена у приміщенні колишньої лісової школи, кращі традиції якої і нині продовжує колектив викладачів та студентів. Навчання у створеній на Галичині Крайовій лісовій школі розпочалося 1 жовтня 1874 року. Перше приміщення знаходилося поблизу пам’ятника М.С.Грушевському – в кінці проспекту Т.Г.Шевченка. Стояв будинок школи біля мальовничого ставочка, куди сходилися потоки Сорока та Пасіка, що потім бігли вже руслом річки Полтви, притоки Західного Бугу.

Коли у 1886 році Полтву заховали у каналізаційний колектор, довелося знести ряд старих будівель, в тому числі і будинок школи. З того часу, лісова школа розмістилася у недалекому від середмістя будинку поблизу костелу Св. Марка, на нинішній вулиці О.Кобилянської (раніше Св. Марка). Будинок зберігся до сьогоднішніх днів і є пам’яткою архітектури, про що свідчить охоронна таблиця.

Витоки лісової науки та освіти виходять з Львівської крайової лісової школи. Першим директором школи був відомий вчений, професор Г.Стшелецький, який керував нею 17 років. Разом із ним у лісовій школі працювали видатні вчені-професори: В.Тинецький, Б.Блоцький, С.Соколовський. Тут читали лекції видатні польські ботаніки М.Раціборський та В.Шафер. Курс малювання та скульптури викладав знаменитий скульптор Леонард Марконі, роботи якого прикрашають багато архітектурних пам’яток. Курс навчання у лісовій школі тривав два роки. У середньому навчалося 35-40 слухачів, серед них були поляки, росіяни, українці, чехи, хорвати, серби та інші. У 80-х роках ХІХ ст. під керівництвом проф. В.Тинецького і за участю ландшафтного архітектора А.Рерінга (творця Стрийського парку та інших садово-паркових об’єктів Львова) на території школи був створений арборетум, який і нині входить у структуру Ботанічного саду університету. Тривалий час (з 50-х по 80-ті роки ХХ ст.) у приміщенні колишньої лісової школи розташовувалися кафедри лісогосподарського факультету (лісівництва, лісовий культур, таксації). У 1984 році створюється кафедра лісівництва та озеленення, яку очолив проф. Кучерявий В.П. З 1988 року на її базі формується нова кафедра екології, ландшафтної архітектури та садово-паркового господарства.

З 1 серпня 2004 року на базі кафедри екології, ландшафтної архітектури та садово-паркового господарства утворилися дві окремі кафедри: кафедра екології, яка увійшла до складу новоствореного Інституту екологічної економіки, та кафедра ландшафтної архітектури, садово-паркового господарства та урбоекології. Спеціалістів у галузі садово-паркового господарства кафедра готує з кінця 60-х років ХХ ст., а ландшафтної архітектури – з початку 90-х років. Кафедра щороку приймає участь у конкурсах архітектурних шкіл України. Завідувач кафедри, проф. Кучерявий В.П., представляє Україну в Міжнародній федерації ландшафтних архітекторів (IFLA).