Другий рік поспіль продовжується обмін науковим та практичним досвідом сталого ведення лісового господарства між лісівниками та науковцями України-Польщі-Німеччини.

В черговий раз група науковців з НЛТУ України та представників державних лісових підприємств у складі проф. Сопушинського І. М., доц. Заячука В.Я., к.с.-г.н. Тимочка І. Я. та директорів Дадака Р.М. (технологічний коледж) і Сохнацького С. С. (ДП «Жовківське лісове господарство»), лісничого Сопушинського М.М. (природно-заповідне господарство “ЧОРНИЙ ЛІС”) відвідали своїх колег із Польщі (Надлісництво «Запорово») та університету м. Грайфсвальда (Німеччина) у період з 27 травня до 31 травня 2019 р. Керівником стажування був професор університету м. Грайфсвальда (Німеччина) Сікстен Буссемер.
Метою поїздки було вивчення впливу умов навколишнього середовища і змін клімату на ріст та розвиток лісу, відвідування дендропарку та ознайомлення із структурою лісового господарства Німеччини та Польщі, а також обговорення подальші кроки щодо педагогічної та наукової співпраці.
Важливою складовою поїздки стало ознайомлення з впровадження ГІС-технологій в практику лісового господарства Польщі.

З фахівцями лісового господарства ДП “Запорово” проведено обговорення основних досягнень та проблем лісогосподарського виробництва в Польщі та Україні, а також ознайомилися з економічними аспектами та матеріально базою лісового підприємства.

В лісовому розсаднику «Курово» перейняли досвід та сучасні технології вирощування високоякісного садивного матеріалу промислових та декоративних видів дерев та кущів для потреб лісокультурного виробництва.

З метою налагодження культурних зв‘язків з українцями Польщі, переселеними під час сумнозвісної операції «Вісла» на землі Північної Польщі, делегація з України відвідала ліцей з українською мовою навчання, який очолює Марія Сич, українську греко-католицьку церкву та міську раду в Гурові Ілавецькому.

В університеті м. Грайфсвальда (Німеччина) група науковців відвідала лабораторію Інституту біології, географії і геології перейняла сучасні методики наукових досліджень з вивчення впливу умов навколишнього середовища і змін клімату на ріст та розвиток лісів під керівництвом професора університету м. Грайфсвальда (Німеччина) Сікстена Буссемера.

Важливим етапом науково-практичного стажування стало ознайомлення з колекційним фондом арборетуму Ботанічного саду університету м. Грайфсвальд.

Завершальним етапом стало науково-прикладна дискусія про структурні відмінності та особливості ведення лісового господарства України та Німеччини, ринку деревини та технічного забезпечення на прикладі природного парку Узедом (Usedom). Директор лісового офісу Норберт Зюндерман (Нова Падугла) фахово та детально розповів про особливості росту та розвитку аборигенних та інтродукованих деревних видів в різних типах лісорослинних умов парку, зокрема єдиного у світі локалітету бука лісового на березі Балтійського моря (https://www.ostsee-zeitung.de/Vorpommern/Usedom/Waldexkursion-Usedom).
Результатами стажування будуть відображені як в навчальному матеріалі дисципліни “Кваліметрія деревини” та “Лісова сертифікація” так і в наукових фахових публікаціях, а практичні аспекти – у лісогосподарському виробництві. Обмін досвідом щодо проведення наукових досліджень та сталого ведення лісового господарства в контексті впливу умов навколишнього середовища і змін клімату на ріст та розвиток лісів і урбоекосистем України та Німеччини. Корисним для обох сторін стало обговорення спільних науково-дослідних проектів щодо кваліметрії деревини хвойних порід та адаптації дендрофлори України і Німеччини до глобальних змін клімату.

Іван Сопушинський