Навчання чи наукове стажування за кордоном – це можливо!

Міжнародна співпраця у сфері освіти та мобільності висококваліфікованих фахівців – невід’ємний атрибут глобалізації. Сприяють цьому міжнародні та національні стипендіальні програми міжнародних обмінів студентами та науковцями, що існують практично в кожній провідній країні світу. Ці програми підтримують як короткотермінові стажування за кордоном, так і навчання на магістерському курсі та в аспірантурі. Все, що Вам потрібно – знання мови та мотивація!

Деякі програми пропонують також курси для вивчення іноземної мови за кордоном (літні школи).

Міжнародні програми
 • ERASMUS MUNDUS: http://eacea.ec.europa.eu/erasmus_mundus/index_en.php.
 • АКТУАЛЬНІ ГРАНТИ,
  ПРОЕКТИ ТА ПРОГРАМИ
 • Актуальні гранти, проекти та програми
Національні стипендіальні програми
 • DAAD (Deutscher Akademischer Austausch Dienst– Німецька служба академічних обмінів): http://www.daad.org.ua/ukr/stipendien.htm.

Кінцевий термін подання документів: середина-кінець листопада 2014 р.

 • BAYHOST (Stipendienprogramme des Bayerischen Hochschulzentrum für Mittel-, Ost-  und Südeuropa – Стипендіальна програма Баварського центру вищих навчальних закладів для Центральної, Східної та Південної Європи): http://www.uni-r.de/bayhost/english/scholarships/index.html.

Кінцевий термін подання документів: 1 грудня 2014 р.

Швейцарія:

 • ESKAS (Eidgenössische Stipendienkommission für ausländische Studierende – Федеральний секретаріат для іноземних студентів): http://www.sbfi.admin.ch/themen/01366/01380/02175/02360/index.html?lang=en.

Кінцевий термін подання документів: 5 грудня 2014 р.

Україна:

В Україні підтримку талановитої молоді здійснює стипендіальна програма Фонду Віктора Пінчука «Завтра.UA»: http://www.zavtra.in.ua/.

Гранти
Де шукати?

Грантові заявки регулярно оновлюються на цих сайтах:

За якими організаціями варто слідкувати?
 • Конкурс грантів від National Geographic для молодих дослідників
 • National Endowment for Democracy – бюджети можуть бути різні, все залежить від досвіду організації та того, наскільки Ви переконаєте грантодавця, що Ваш проект, ідея мають цінність. Фонд активно працює з українськими ініціативами, які сприяють розвитку демократії, співпраці та активності різних верств населення. Заявки подають щокварталу.
 • CHARLES STEWART MOTT FOUNDATION – Україна є у фокусі роботи фонду. Спочатку Ви заповнюєте форму про організацію та проект, який подаєте на фінансування. За місяць отримуєте відповідь щодо подальших кроків. Заявки приймаються протягом року.
 • Програма “Молодь в дії” (пріоритетні напрямки фінансування; Європейська волонтерська служба; Молодіжні обмін; Тренінги та мережеві проекти) – бюджети можуть бути різні, все залежить від досвіду організації та того, наскільки Ви переконаєте грантодавця, що Ваш проект, ідея мають цінність.
 • Міжнародний Вишеградський фонд – пріоритетні напрямки: Співпраця у сфері культури; Наукова співпраця і наукові дослідження; освіта (семінари, літні школи); молодіжні обміни; транскордонна співпраця Польща-Словаччина-Україна або Угорщина-Словаччина-Україна; промоція туризму.
 • Програма польсько-українських обмінів молоді, Національний центр культури (Польща)
 • Програма „Зміни в регіоні” – RITA – пріоритетні напрямки фінансування: системні зміни; соціальна політика і система освіти; розвиток місцевого самоврядування і місцевих громад; розвиток НДО, підприємництва; права людини; культурна спадщина; захист довкілля тощо
 • INTERCULTURAL INNOVATION AWARD – якщо Ваш проект має чітко окреслену інновацію – Вам сюди!
 • Рада Європи – багато пріоритетів та фокусів роботи, зокрема демократія, права людини, гендерна рівність. Активно підпримують молодь та проекти, які пов’язані із роботою із молоддю. На сайті завжди доступна інформація з пріоритетами у фінансуванні на рік – тому шукайте її і враховуйте заявці при подачі. В будь-якому випадку першочерговим кроком буде реєстрація громадської організації на сайті – опісля Ви маєте отримати підтвердження, щоб отримати доступ до грантів та подаватися на фінансування.
 • Департамент з підвищення конкурентоспроможності регіону Харківської обласної державної адміністрації. З метою ознайомлення учнівської молоді з актуальними стипендіальними програмами, грантами, проектами і програмами міжнародної технічної допомогти (USAID, Фонд демократії ООН, ПРООН, Фонд сприяння демократії Посольства США в Україні тощо) на офіційному веб-сайті Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації створено розділ “Гранти, стипендії, проекти та програми МТД” із посиланнями на вищевказану інформацію, що постійно оновлюватиметься
РЕКОМЕНДЦІЇ: що варто знати про подання на гранти?
 1. Більшість фондів мають декілька часових рамок подачі аплікаційних форм. Зазвичай це раз у три місяці. Проте є фонди, які постійно приймають заявки. Важливо постійно робити огляд заявок, які з’являються.
 2. Варто запланувати достатньо часу на заповнення заявки, щоб залишився час для прочитання, коректування та редагування – це дуже важливо, адже потенційним грантодавець може стати вашим тривалим партнером або ж одразу сформувати про вас негативне враження.
 3. Враховуйте фокуси та пріоритети потенційного грантодавця, щоб не витрачати і свій час, і час організація, яка оголосила грант.
 4. Робота із грантами – дуже системна праця. Тому людина, яка відповідає за цю ділянку в організації, має 70% часу займатися саме пошуком грантових можливостей, написанням грантів та побудовою довготривалих партнерських відносин із грантодавцями!
 5. Враховуйте, що після отримання гранту важливо прозвітувати про його використання – у кожного фонду свої вимоги, з якими Вас обов’язково ознайомлять після отримання фінансування. Проте загальну інформацію про звіти Ви можете знайти і на сайті грантодавця. Порада – усі документи готувати поступово під час грантового періоду, а не в останній момент – важливо сприймати грантодавця як партнера і комуні кувати безперервно, часто проявляючи ініціативу та тримаючи в курсі того, що у Вас відбувається.

*за матеріалами сайту diya-ua.com